Ryan Shay Midsummer Night Run

5K Run

Age Group Results

July 04, 2013


--------------------------------------------------------------------------------

Results Provided by Everal Race Management

--------------------------------------------------------------------------------


Female Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Meran Khon                        Ellsworth  MI         148   33       18        20:46.8      6:42/M


Male Overall Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Luke Hawley                       East Jordan  MI        24   19        1        16:24.2      5:17/M


Female Masters Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Donita Hearns                     Ocala  FL              27   43       46        24:47.5      8:00/M


Male Masters Winners

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Rick Hawley                       East Jordan  MI        25   49        7        18:19.0      5:55/M


No age provided

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Violet Edens                      Traverse City  MI     143   0       161        50:15.1     16:13/M


No age provided

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Charles West                      Houston  TX           170   0        48        24:58.3      8:03/M

       2    Levi Diekevers                    Jenison  MI            48    0       70        27:14.4      8:47/M


Female 14 & under

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Lauren Ross                       Lake Ann  MI          164   13       33        23:14.5      7:30/M

       2    Heather Blair                     Novi  MI               70   14       35        23:24.6      7:33/M

       3    Paige Fiet                        Cadillac  MI           43   14       55        25:30.7      8:14/M

       4    Jaynee Boni                       Central Lake  MI        7   10       59        25:44.5      8:18/M

       5    Lindsay Zientek                   Carlsbad  CA          141   10       65        26:16.4      8:28/M

       6    Melina Panegekos                  Chatham  NJ           140   11       67        26:19.7      8:29/M

       7    Katie Cary                        Ellsworth  MI         111   10       78        28:06.0      9:04/M

       8    Shelby Snell                      Traverse City  MI      73    9       81        28:17.1      9:07/M

       9    Ren Vandermey                     Mt. Pleasant  MI       97   10       87        29:03.7      9:22/M

      10    Matilda Perkins                   Eastport  MI           33   12      100        30:36.9      9:52/M

      11    Abby Rankin                       Clarkston  MI         130   12      101        30:38.7      9:53/M

      12    Elyse Panegakos                   Chatham  NJ           139   9       104        30:55.5      9:58/M

      13    Abbie Klinker                     Noblesville  IN        30   14      111        31:11.2     10:04/M

      14    Andie Dewey                       Alden  MI              14   10      117        32:10.9     10:23/M

      15    Brooklyn Khon                     Ellsworth  MI         147   6       137        37:00.5     11:56/M

      16    Katie Decker                      Bellaire  MI           81   10      143        38:18.4     12:21/M

      17    Isabella Abraham                  Canton  MI              4    8      145        38:54.8     12:33/M

      18    Caroline Wright                   Simpsonville  SC       99   13      148        39:26.6     12:43/M

      19    Catherine Draper                  Grand Rapids  MI      110   7       151        42:29.4     13:42/M

      20    Ella Pelencar                     Allen Park  MI         84   10      158        47:42.6     15:23/M

      21    Sophie Lepottier                  Ann Arbor  MI         144   13      160        50:00.8     16:08/M


Male 14 & under

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kyle Schwieman                    Flushing  MI           35   14        3        16:47.1      5:25/M

       2    Jack Rankin                       Clarkston  MI         131   11       23        21:41.8      7:00/M

       3    Tom Ross                          Lake Ann  MI          168   11       32        23:12.3      7:29/M

       4    Bret Dewey                        Alden  MI              15   12       41        23:59.0      7:44/M

       5    Camden Khon                       Ellsworth  MI         146   8        42        24:13.1      7:49/M

       6    Sam Ross                          Lake Ann  MI          162   9        43        24:23.0      7:52/M

       7    Tyler St John                     Central Lake  MI      118   14       51        25:12.5      8:08/M

       8    Jeremy Brisendine                 Macomb  MI            120   13       85        28:49.0      9:18/M

       9    Drew Tyrrell                      Lake Orion  MI        128   13       92        29:33.9      9:32/M

      10    Riley Holik                       Bellaire  MI           92   11      105        30:56.4      9:59/M

      11    Mason St John                     Central Lake  MI      116   11      132        34:54.6     11:15/M

      12    Nick Pelencar                     Allen Park  MI         83   14      135        35:52.1     11:34/M

      13    Grant Fiet                        Cadillac  MI           42   12      155        46:33.8     15:01/M


Female 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Amber Peabody                     Thompsville  MI        52   19       21        21:15.4      6:51/M

       2    Leealison Korniak                 Rensselaer  IN         31   15       28        22:29.9      7:15/M

       3    Katie Tyrrell                     Lake Orion  MI         82   16       45        24:26.3      7:53/M

       4    Emily Hickman                     Central Lake  MI      142   17       60        25:54.7      8:21/M

       5    Caroline Hitt                     Midland  MI            79   15      110        31:06.3     10:02/M


Male 15 to 19

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Luc Lepottier                     Ann Arbor  MI         145   15        4        17:09.2      5:32/M

       2    Kris Schwieman                    Flushing  MI           34   16        6        17:49.6      5:45/M

       3    James Farrington                  Bellaire  MI           17   16       10        18:56.6      6:06/M

       4    Joshua Fenwick                    Brighton  MI           18   17       11        19:11.8      6:11/M

       5    David Crowe                       Kewadin  MI           133   16       14        19:53.4      6:25/M

       6    Jackson Storer                    Midland  MI           127   15       15        19:59.3      6:27/M

       7    Nathaniel Fenwick                 Brighton  MI           20   17       16        20:40.2      6:40/M

       8    Caleb Leirlepatrick               Elizabethtown  KY     114   16       17        20:45.2      6:42/M

       9    Peyton McCardwell                 Pendleton  IN         102   18       26        22:14.6      7:10/M

      10    Luke Diekevers                    Jenison  MI            49   18       29        22:32.4      7:16/M

      11    Hugo Stange                       Royal Oak  MI         160   18       79        28:08.3      9:05/M

      12    Pearce Kramer                     Fennville  MI          32   15      114        31:46.4     10:15/M


Female 20 to 24

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Serafina Vitale                   Jenison  MI            53   21       40        23:44.2      7:39/M

       2    Danielle Diekevers                Hudsonville  MI        45   21       89        29:23.4      9:29/M

       3    Hillary Hitt                      Midland  MI            80   20      144        38:20.5     12:22/M


Male 20 to 24

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Marcus Rogers                     Howell  MI            157   21        2        16:44.2      5:24/M

       2    Seth Diekevers                    Jenison  MI            51   20       25        22:12.4      7:10/M

       3    Sean Diekevers                    Hudsonville  MI        50   24       34        23:22.2      7:32/M


Female 25 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Sarah Waterstone                  South Holland  IL      54   28       58        25:40.9      8:17/M

       2    Kristin Diekevers                 Holland  MI            47   28      102        30:53.2      9:58/M

       3    Chrisanne Vanstedum               Ellsworth  MI          40   26      107        31:00.9     10:00/M

       4    Josie Draper                      Central Lake  MI       16   27      109        31:03.7     10:01/M

       5    Amber Carr-Kennedy                Kalkaska  MI          135   25      141        37:49.0     12:12/M

       6    Breann Klinker                    Central Lake  MI       56   27      152        44:09.0     14:15/M

       7    Ashley Gray                       Lafayette  IN          55   29      153        44:11.3     14:15/M

       8    Kara Black                        East Jordan  MI        89   25      157        47:14.8     15:14/M


Male 25 to 29

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    James Black                       East Jordan  MI        88   27       30        22:42.5      7:19/M


Female 30 to 34

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Elizabeth Warren                  Boca Raton  FL        154   33       50        25:03.2      8:05/M

       2    Melissa Waara                     Wyandotte  MI         136   33       68        26:25.1      8:31/M

       3    Alicia Gardner-Aben               Berkley  MI            22   33       83        28:22.5      9:09/M

       4    Katie Carey                       Lansing  MI             9   30       99        29:56.0      9:39/M

       5    Megan Lazar                       Chicago  IL           167   33      113        31:45.9     10:15/M

       6    Myra Bryant                       East Jordan  M         21   33      116        32:03.6     10:20/M

       7    Sarah Garcia                      Silver Spring  MD      62   33      123        32:51.1     10:36/M

       8    Lauren Shirey                     Oakland  MI            90   33      149        41:10.5     13:17/M


Male 30 to 34

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Sean Carey                        Lansing  MI            10   33       27        22:22.7      7:13/M

       2    Todd Lazar                        Chicago  IL           166   34       69        26:29.1      8:33/M

       3    Joshua Ceuninck                   Ferndale  MI           11   32       86        29:02.8      9:22/M

       4    Joe Diekevers                     Holland  MI            46   30      103        30:53.6      9:58/M

       5    Joe Bellanca                      Auburn Hills  MI      119   32      118        32:17.8     10:25/M

       6    Michael Smith                     Bellaire  MI           95   33      126        33:29.1     10:48/M


Female 35 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Kristen Verrett                   Traverse City  MI      41   38       36        23:27.3      7:34/M

       2    Ann Wright                        Grand Junction  CO     75   39       54        25:28.9      8:13/M

       3    Tracy Dunn                        Canton  MI            101   38      136        36:34.8     11:48/M

       4    Jenny Abraham                     Canton  MI              5   38      146        38:55.3     12:33/M

       5    Keri Draper                       Grand Rapids  MI      108   36      150        42:28.7     13:42/M


Male 35 to 39

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Matthew Richardson                Wolverine Lake  MI     72   37        5        17:38.8      5:41/M

       2    Chad Cassio                       Central Lake  MI      117   38       22        21:29.9      6:56/M

       3    Pete Handwerker                   Rockford  MI          121   39       24        21:50.5      7:03/M

       4    Shane Dine                        Grawn  MI             151   38       31        22:50.0      7:22/M

       5    Bryce Kennedy                     Kalkaska  MI          134   39       39        23:35.5      7:36/M

       6    James Linton                      Dexter  MI            105   37       44        24:25.1      7:53/M

       7    John Willson                      Bellaire  MI          124   36       47        24:55.9      8:02/M

       8    Jeremy Van Sice                   Bellaire  MI          125   37       53        25:27.6      8:13/M

       9    Doug Cary                         Ellsworth  MI         112   39       77        28:05.4      9:04/M

      10    Derek Rafalski                    Canton  MI             94   35       95        29:45.2      9:36/M

      11    Brad Jerome                       Swartz Creek  MI      104   37       97        29:49.0      9:37/M

      12    Josh Khon                         Ellsworth  MI         149   38      138        37:04.0     11:57/M


Female 40 to 44

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Sarah Inman                       Bethesda  MD          163   40       62        25:57.3      8:22/M

       2    Lisa Ceuninck                     Ferndale  MI           12   44      112        31:37.0     10:12/M

       3    Suzana Smith                      Darien  MI             36   41      115        31:57.3     10:18/M

       4    Wendi Tarbell                     Traverse City          74   41      133        34:55.0     11:16/M

       5    Sheri Fiet                        Cadillac  MI           44   44      156        46:44.5     15:05/M

       6    Laura Stark                       Mancelona  MI          85   40      159        47:46.6     15:25/M


Male 40 to 44

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Douglas Bergmann                  Charlevoix  MI        155   43        8        18:35.6      6:00/M

       2    Chris Strahm                      Stratford, On  CANA    38   40       12        19:21.4      6:15/M

       3    Russ Inman                        Bethesda  MD          216   40       13        19:43.8      6:22/M

       4    Brian Wright                      Grand Junction  CO     77   43       20        21:12.0      6:50/M

       5    Brett Linton                      Grand Ledge  MI        93   40       37        23:29.1      7:35/M

       6    Charles Albrecht                  Novi  MI               86   44       64        26:11.2      8:27/M

       7    Joseph Abraham                    Canton  MI              6   43       73        27:38.8      8:55/M

       8    Daniel Dunn                       Canton  MI            100   43       75        27:53.2      9:00/M

       9    David Tucker                      Mancelona  MI          39   43      120        32:18.8     10:25/M

      10    Scott Boni                        Central Lake  MI      115   43      121        32:21.9     10:26/M

      11    Kelly Dandy                       Garden City  MI       103   41      125        33:04.1     10:40/M

      12    Christopher Klinker               Central Lake  MI       57   42      163        51:06.2     16:29/M


Female 45 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Amy Willing                       Lansing  MI            71   49       57        25:39.4      8:16/M

       2    Mary Albrecht                     Novi  MI               87   45       61        25:55.6      8:22/M

       3    Amy Kuiper                        Lake Orion  MI        165   47       71        27:26.5      8:51/M

       4    Elizabeth Wright                  Fort Meade  MD         76   45       94        29:44.4      9:35/M

       5    Julie Roman-Fenwick               Brighton  MI           19   49       96        29:46.2      9:36/M

       6    Stephanie Givens                  St. Louis  MO          23   45      127        33:52.2     10:55/M

       7    Birgit Yetter                     Traverse City  MI     132   48      128        34:07.0     11:00/M

       8    Christine Holmes                  Detroit  MI           158   47      131        34:48.3     11:14/M


Male 45 to 49

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Pat Johnston                      Lake Orion  MI        137   49        9        18:52.7      6:05/M

       2    Darren Hearns                     Ocala  FL              26   47       76        27:55.0      9:00/M

       3    Derek Blair                       Novi  MI               68   46       84        28:36.0      9:14/M

       4    David Wright                      Fort Meade  MD         67   45       91        29:33.4      9:32/M

       5    Nick Panegakos                    Chatham  NJ           138   46      106        30:59.2     10:00/M

       6    Dan Hilliker                      Kalkaska  MI           28   47      119        32:18.2     10:25/M

       7    Jonathan Wright                   Simpsonville  SC       98   47      124        32:58.8     10:38/M

       8    Jerry Klinker                     Noblesville  IN        58   45      162        51:05.8     16:29/M


Female 50 to 54

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Gail Sorth                        Charlottesville  VA   113   52       66        26:18.1      8:29/M


Male 50 to 54

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Christopher Warren                                      153   50       19        21:08.9      6:49/M

       2    David Clapp                       Ellsworth  MI         107   50       38        23:31.3      7:35/M

       3    Ron Dewey                         Fraser  MI            161   51      130        34:36.1     11:10/M

       4    Joe Rankin                        Clarkston  MI         129   52      139        37:04.8     11:57/M

       5    Jim Hitt                          Midland  MI           123   50      142        38:16.3     12:21/M


Female 55 to 59

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Myrna Cox                         Novi  MI              169   55       63        26:06.5      8:25/M

       2    Mary Sorrell                      East Jordan  MI        96   58      108        31:03.2     10:01/M

       3    Candice Walker                    East Jordan  MI        91   58      140        37:31.9     12:06/M

       4    Annette Christenson               White Cloud  MI       109   56      147        39:20.1     12:41/M


Male 55 to 59

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Dave Atkins                       Ellsworth  MI         150   57       49        25:01.5      8:04/M

       2    Chris Marcozzi                    Brighton  MI          152   57       56        25:37.8      8:16/M

       3    Bob Jones                         Mio  MI                29   59       88        29:16.0      9:26/M

       4    Paul Wood                         Plymouth  MI          159   56       98        29:51.4      9:38/M

       5    Chuck Christenson                 White Cloud  MI        13   56      134        35:33.2     11:28/M


Male 60 to 64

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Timothy Chappars                  Xenia  OH             126   60       80        28:15.0      9:07/M

       2    Lloyd Csandall                    Cadillac  MI          106   60      122        32:42.4     10:33/M


Female 65 to 69

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Carol Stark                       Lake Orion  MI         78   67      154        44:56.0     14:30/M


Male 65 to 69

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Charles Sterling                  Mt. Pleasant  MI       37   66       52        25:25.8      8:12/M

       2    Terry Wilson                      Central Lake  MI      171   66       72        27:31.2      8:53/M

       3    Chip Emery                        Charlevoix  MI        172   67       74        27:41.0      8:56/M

       4    John Johnson                      Indian River  MI      122   69       82        28:19.2      9:08/M


Male 70 & up

                                                                                              Total 

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace 

       1    Jim Wilson                        Mason  MI               1   76       90        29:28.4      9:30/M

       2    John Sanchez                      Traverse City  MI       2   75       93        29:40.2      9:34/M

       3    Jim Hart                          Central Lake  MI        3   73      129        34:15.7     11:03/M



--------------------------------------------------------------------------------



/ Views: 56